Staff
Senior Leadership Team
Name | Qualification | Responsibility | Email Address |
---|---|---|---|
Mrs María Kemp | BA (Hons), UNED | Headteacher | mkemp@sbcm.co.uk |
Mrs Claire Hunt | BEd (Hons) | Head of Prep | chunt@sbcm.co.uk |
Mr Thomas Sanders | BA (Hons) | Academic Deputy Head | tsanders@sbcm.co.uk |
Dr Anne McMonagle | BA (Hons), MA, PhD | Head of Sixth Form | amcmonagle@sbcm.co.uk |
Mrs Claire Boylan | BA (Hons) | Assistant Head (Safeguarding & Ethos) | cboylan@sbcm.co.uk |
Mr Francisco Calmaestra | BA (Hons), MA, MBA, MSc | Head of Strategy & Innovation | fcalmaestra@sbcm.co.uk |
Mr. Christopher S Wright | BSc (Hons) | Assistant Head (Academic) | cwright@sbcm.co.uk |
Heads of Year, Heads of House and Heads of Department
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs J Ward | Head of Upper Third (Year 7) |
Dr R Telchadder | Head of Lower Fourth (Year 8) |
Mr D Segura-Renau | Head of Upper Fourth (Year 9) |
Mr M Lee-Rodriguez | Head of Lower Fifth (Year 10) |
Mr L Mitchell | Head of Upper Fifth (Year 11) |
Dr A McMonagle | Head of Sixth Form |
Mr T Wilson | Head of Magdalene House |
Mr J Henderson | Head of Bosco House |
Miss M Moore | Head of Siena House |
Mr D Piskorz | Head of Campion House |
Mr D Morgan | Head of Department Physics |
Mr S Howes | Head of Department English |
Mrs R Prince | Head of Science and Head of Department Chemistry |
Miss R Kane | Head of Department Biology |
Mr D Parkes | Head of Department Geography |
Mr A Power | Head of Department History, Politics, Classics and Latin |
Miss H Singleton | Head of Department Religious Education |
Mrs A Collard | Head of Department Mathematics |
Mrs H Park | Head of Department Art and Design Technology |
Mrs M Corbett | Head of Department Business, Economics and Psychology |
Mrs M Reid | Head of Department Modern Foreign Languages |
Mrs N Lavorini | Head of Physical Education |
Mr J Dickson | Director of Performing Arts |
Mr C Wright | Academic Coordinator |
Mrs M V Vidouris | SENCO Coordinator |
Miss C Whitney | CFA Assistant Manager and Outdoor Education / D of E Co-ordinator |
Operational Staff
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs M Popescu | Bursar (mpopescu@sbcm.co.uk) |
Mrs I Udorie | Finance Officer (finance@sbcm.co.uk) |
Mr N Yousaf | Purchase Ledger Clerk (finance@sbcm.co.uk) |
Mrs M Allen | Finance Assistant (finance@sbcm.co.uk) |
Mrs S Norris | Admissions Officer (admissions@sbcm.co.uk) |
Mr C Popescu | Admissions Officer (admissions@sbcm.co.uk) |
Mrs J Cassanova | Cleaning Manager (joanne@sbcm.co.uk) |
Mr A Mee | Estates Manager amee@sbcm.co.uk |
Fr. Alvaro Tintore | School Priest (fr.alvaro@sbcm.co.uk) |
Mrs C Hibbert | School Chaplain (chibbert@sbcm.co.uk) |
Mrs A Chappell | Examinations Officer (exams@sbcm.co.uk ) |
Mrs B McGoff | Headteacher’s P.A. (bmcgoff@sbcm.co.uk) |
Mrs M Fox | Data Manager (mfox@sbcm.co.uk) |
Mr J Sullivan | Data/MIS Manager (jsullivan@sbcm.co.uk) |
Miss M Pocas | Librarian (mpocas@sbcm.co.uk) |
Mr R Prince | IT Network Manager (robprince@sbcm.co.uk) |
Mrs J Burnage | Reprographic Officer (jburnage@sbcm.co.uk) |
Mr F Choudhary | Office Administrator (fchoudhary@sbcm.co.uk) |
Mrs K E Taylor | College Nurse (matron@sbcm.co.uk) |
Mrs J Cheshire | School Receptionist (reception@sbcm.co.uk) |
Miss L Sullivan | School Receptionist (reception@sbcm.co.uk) |
Meet the Prep School Teachers
Name | Position | Responsibility |
---|---|---|
Mrs C Hunt | Head of Prep | |
Mrs C Harrison | Deputy Head of Prep | Timetable, Cover, Assessment & Behaviour |
Mrs C Cartmell | Prep 6C Class Teacher | English Co-ordinator |
Mrs C Casson | Prep 5C Class Teacher | MFL Co-ordinator |
Mrs L Denton | Nursery Class Teacher | |
Mrs A M Edwards | SENDCO 3-18 | |
Miss O Cunningham | Prep 1 Class Teacher | |
Mrs L Horsefield | Prep 6H Class Teacher | Art Co-ordinator, Houses and Charities Co-ordinator |
Miss E Harrison | Prep 4H Class Teacher | Science Co-ordinator |
Mrs S Kelly | Reception Class Teacher | EYFS Leader |
Mr K McGrath | Prep 3 Class Teacher | Extra Curricular Sport |
Mrs E Kennerk | Prep 2 Class Teacher | Mathematics Co-ordinator |
Mrs H Whipp | Prep 5W Class Teacher | RE and Curriculum Co-ordinator |
Extracurricular Teachers
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs S McDonald | Speech & Drama Teacher (After School Musical Theatre) |
Librarian
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs G Leyden | Prep Librarian & MFL Teacher |
Classroom Assistant
Name | Responsibility |
---|---|
Miss B Amandakone | Classroom Assistant (plus playground assistant) |
Mrs B Denneny | Classroom Assistant |
Mrs J Eddison | Classroom Assistant |
Mrs A Lewis | Classroom Assistant |
Miss V Oteng-Duku | Classroom Assistant (plus playground assistant) |
Peri Music Staff
Name | Responsibility |
---|---|
Dr D Onac | Piano |
Mrs L Ashworth | Singing |
Mrs R Gilmore | Singing |
Mrs R Janes | Violin |
Mrs R Jervis | Saxophone & Clarinet |
Mr M O’Donoughue | Drums |
Mrs E Rees | Piano |
Mrs B Skipp | Piano |
Mr R Onyett | Guitar |
Mrs S Atter | Flute |
Prep Office
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs J Andrews | Admin |
Mrs K Davies | Admin |
Mrs J Raven | Prep Office Manager & Admissions |
After School Clubs
Name | Responsibility |
---|---|
Mrs C Ashworth-Brown | Ballet (RDA Registered Teacher) |
Miss A Brookes | Technola (Computing Support) |
Mrs S McDonald | Musical Theatre IDTA Musical Theatre Graduate (Ballet/Mod/Tap) |
Mr D Lee | Sara Hegarty Chess |
Miss H Bettany | Sara Hegarty Chess |
Mr P de la Puente | Illustration Club |